OZ 420 Lekki tynk maszynowy cementowo-wapienny - szary 25 kg

OPTIMAX

Indeks katalogowy: 17-03-114-000

Fabrycznie przygotowana w postaci suchej mieszanki lekka, dronoziarnista zaprawa tynkarska do tynkowania powierzchni poziomych i pionowych wykonanych ze wszystkich dostępnych materiałów budowlanych.
 • Na zamówienie
 • Dostawa: od 13,00 zł (Paczkomaty)
 • Odbiór osobisty: darmowy
 • Kolor Optimax: szary
11,01 zł netto / szt 528,39 zł  netto za 1 op 13,54 zł brutto w tym 23% VAT / szt
Do przechowalni

Opis

Lekki tynk maszynowy

 • Wysokowydajny i łatwy w obróbce
 • Do obróbki maszynowej lub ręcznej
 • Bardzo dobra przyczepność
 • Długi czas obróbki

Zastosowanie

OPTIMAX OZ 420 jest mieszaną fabrycznie drobnoziarnistą zaprawą tynkarską na bazie sortowanych kruszyw (także lekkich), spoiw hydraulicznych, z dodatkiem środków poprawiających wiązanie i przyczepność. Zaprawa przeznaczona jest do maszynowego tynkowania ścian ze wszystkich dostępnych materiałów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem murów wykonanych z materiałów lekkich (beton komórkowy), oraz do ścian o wysokiej nasiąkliwości (cegła silikatowa). Produkt zgodny z PN-EN 998-1:2010. Deklaracja Zgodności nr OPT-420/2010

Cechy

Dzięki doskonałej plastyczności i pompowalności łatwo go nanosić bez strat materiałowych. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, długim czasem obróbki. Materiał bardzo lekki w obróbce umożliwiający tynkowanie powierzchni poziomych i pionowych. Daje się nanosić miejscowo na grubość ok. 2 cm w jednej warstwie. W przypadku dużych powierzchni, warstwę przekraczającą 20 mm należy nakładać na dwa razy stosując metodę „mokre na mokre” po wstępnym związaniu pierwszej warstwy. Tynk OZ 420 można obrabiać zarówno jako tynk maszynowy jak i ręczny do nakładania pacą, oraz wykorzystywać do prac remontowych. Do wypełniania większych ubytków zaleca się użyć zaprawy do wypełniania ubytków.

Dane techniczne

Zaprawa tynkarska lekka (LW)

Reakcja na ogień: A1

Wytrzymałość na ściskanie: CS I (>0,4 MPa)

Współczynnik przepuszczalności pary wodnej µ: < 9 Absorpcja wody: W2 Współczynnik przewodzenia ciepła (λ 10, dry) [W/m*K]: Dla P = 50% λ = 0,27; Dla P = 90% λ = 0,30 Ziarno do 0,8 mm Kolor : naturalnie biały, szary Grubość warstwy: Stropy min 10 mm, Ściany min 8 mm, Na zewnątrz: min 15 mm (12 jeśli warstwą wykończająca jest tynk cienkowarstwowy)

Uwaga

Przy przechowywaniu w suchym miejscu, opakowania oryginalne zachowują trwałość przez 12 miesięcy. Napoczęte opakowania szczelnie zamknąć, a ich zawartość szybko zużyć. Najlepsze warunki do obróbki: temperatura powietrza od +18 ºC do +25ºC, temperatura podłoża powyżej 15ºC, wilgotność względna powietrza poniżej 75 %. Niższe temperatury, wyższa wilgotność powietrza i większe grubości warstw opóźniają proces wiązania i schnięcia masy, wydłużając czas potrzebny na osiągnięcie parametrów właściwych do dalszych prac podłogowych. Wysoka temperatura skraca czas obróbki. Świeżo wylaną masę należy chronić przed przeciągami, działaniem słońca i wysokich temperatur.

Zużycie/wydajność

Grubość warstwy i zużycie suchej mieszanki

30 mm – 55 kg/ m2

50 mm – 93 kg/m2

Stosowanie

Zawartość worka wymieszać z ok. 5,5-6,0 l wody w mieszalniku lub przy pomocy mieszadła, aż do powstania jednolitej, nie zawierającej grudek konsystencji. Agregatem lub stalową kielnią nanieść na ścianę i wyrównać łatą tynkarską. Po wstępnym związaniu zatrzeć pacą z gąbki lub filcu.

Temperatura stosowania

Optymalne warunki do obróbki: temperatura powietrza, podłoża jak i produktu powinna zawierać się w granicach od +5 do +25 0C. Niższa lub wyższa temperatura od optymalnej może wpływać negatywnie na właściwości produktu.

Podłoże

Podłoże musi być czyste, niepylące i stabilne. Podłoże o jednorodnej chłonności nie wymaga gruntowania. Ściany z materiałów chłonnych należy przed tynkowaniem obficie zrosić wodą. Przy niejednorodnej chłonności należy zagruntować lub zastosować obrzutkę cementową. Podłoże nie może być przemarznięte, suche i powinno być zabezpieczone przed wpływem bezpośredniego działania promieni słońca, zacinającego deszczu i silnego wiatru. W miejscach łączenia ścian z innymi materiałami oraz w bruzdach instalacyjnych należy wtopić siatkę z włókna szklanego.

Zużycie

Z jednego 25 kg worka zaprawy uzyskamy po dodaniu wymaganej ilości ok. 21 litrów gotowej zaprawy. Na 1 m2 każdego mm potrzeba ok. 1,1 kg suchej mieszanki.

Czas wysychania

Przy temperaturze +200C i względnej wilgotności powietrza 65%, tynk można poddać dalszej obróbce (np. malowaniu), przyjmując jeden dzień na każdy mm grubości tynku. W przypadku wysokiej wilgotności powietrza lub niskiej temperatury czas wysychania może ulec zmianie.

Czyszczenie narzędzi

Wodą, natychmiast po użyciu.

Warunki obróbki

W trakcie aplikacji i obróbki należy stosować się do ogólnych zasad sztuki budowlanej i BHP. Do zaprawy nie wolno dodawać żadnych obcych domieszek, a do rozrabiania można użyć jedynie czystej wody.

Składowanie

Należy chronić przed wilgocią i przechowywać w suchym miejscu na paletach w oryginalnych opakowaniach. Otwarte opakowanie należy szczelnie zamknąć. Czas składowania: 12 miesięcy – zalecane zużycie w ciągu 6 miesięcy.

Utylizacja

Tylko całkowicie opróżnione (nie zawilgocone) worki nadają się do ponownego przetworzenia. Resztki materiału, wysuszone, mogą być potraktowane jako odpady budowlane lub śmieci domowe.

Nadzór

Produkt poddawany jest bieżącej kontroli jakości przez laboratorium Zakładu Produkcyjnego OPTIMAX zgodnie z normą PN-EN 998-1:2004 oraz stosownymi procedurami kontroli jakości firmy.

Wskazówki bezpieczeństwa

Reaguje z wilgocią/wodą silnie alkalicznie, dlatego należy chronić skórę i oczy. Stosować odzież ochronną (rękawice, okulary ochronne). W razie kontaktu ze skórą/oczami dokładnie przemyć wodą. W razie konieczności zgłosić się do lekarza.

Dalsze informacje

Powyższe informacje są opisem produktu. Należy je traktować jako ogólne wskazówki w oparciu o nasze badania i doświadczenia praktyczne, które jednak nie uwzględniają wymogów konkretnego przypadku zastosowania. W związku z tym zalecamy przeprowadzenie prób. Parametry produktu mogą ulec drobnym zmianom w zakresie deklarowanej klasy nie wpływając na właściwości użytkowe i obróbkę. Z podanych informacji nie wynikają jakiekolwiek roszczenia odszkodowawcze.

Oferty

Brak ofert do wyświetlenia

Zobacz także

Cechy

Cechy produktu
Producent: OPTIMAX
Kolor Optimax: szary
Waga [kg]:
 • 25
Zużycie:
 • 1,1 kg/m²
PALETY
Ilość na palecie:
 • 48 szt.
TRANSPORT
Szerokość opakowania [cm]:
 • 35
Głębokość opakowania [cm]:
 • 51
Wysokość opakowania [cm]:
 • 11
Waga opakowania [kg]:
 • 25

Dostępność

Koszty dostawy

Paczkomaty : od 13,00 zł
Odbiór osobisty : od 0,00 zł
Rozładunek po stronie zamawiającego – na terenie Śląska : od 160,00 zł
Wyceń dostawę : od 0,00 zł
Kurier InPost : od 16,00 zł
Kurier 🚛 : od 110,00 zł

Zapytaj o produkt

UWAGI

Zdjęcia i kolory wyświetlane na monitorze mają charakter orientacyjny i mogą różnić się od rzeczywistych.

 

Dokładamy wszelkich starań, aby opisy, zdjęcia i grafiki na stronie sklepu internetowego LUBAR były prawidłowe.

  Jeśli jednak jest coś, co powinniśmy poprawić, napisz do nas.

 

Zgłoś uwagi lub błędne dane produktu

 
 

UWAGI

Zdjęcia i kolory wyświetlane na monitorze mają charakter orientacyjny i mogą różnić się od rzeczywistych.

 

Dokładamy wszelkich starań, aby opisy, zdjęcia i grafiki na stronie sklepu internetowego LUBAR były prawidłowe.

  Jeśli jednak jest coś, co powinniśmy poprawić, napisz do nas.

 

Zgłoś uwagi lub błędne dane produktu

 
 

Zapytaj o produkt